Mažosios bendrijos steigimas

 

Verslo steigimas Lietuvoje paprastėja. Viską galima pasidaryti internetu, labai paprastai. Štai kad ir įsteigti įmonę reikia tik prisijungti prie „Registrų centro“ savitarnos ir ten pasėdėjus pusvalandį galima pateikti visus reikalingus dokumentus įmonės steigimui. Tik kokią įmonę steigti?

Pradedantysis verslas dažniausiai yra steigiamas kaip individuali veikla arba individuali įmonė. Dabar atsirado dar viena forma – mažoji bendrija. Tai nauja verslo forma, kuri gali vienyti iki 10 narių, dirbančių po mažosios bendrijos statusu.

Mažosios bendrijos steigimas – reikalas gana paprastas, todėl vis daugiau ir daugiau pradededančiųjų įmonių steigiamos būtent kaip MB. MB steigimas yra paprastesnis tuo, kad nereikalingas 10 000 litų įstatinis kapitalas. Tiesa, išlieka tos pačios procedūros, kaip juridinio asmens rezervavimas, tikrinimas ir tvirtinimas, registracijos vietos patvirtinimas ir valdymo būdo pasirinkimas. Mažoji bendrija gali būti valdoma ir vieno žmogaus ir susirinkimo, ir specialios tarybos.

Kodėl ši forma tokia viliojanti? Yra keletas pliusų. Vienas jų – pelno išsimokėjimas bet kuriuo metu. Tiesa, metų pabaigoje išmokėtas pelnas turi būti suskaičiuojamas, suvedamas metinio pelno balansas. Jei paimta per daug, vadovas ar bendrijos nariai, turi pelno likutį grąžinti. Kitas pliusas – ribota atsakomybė. Bendrijos nariai savo turtu neatsako, tad nepavykus verslui keliama bankroto byla.

Minusas – fiksuotas 20% pelno mokestis. Darbuotojus tuo pačiu reikia drausti VSD (9%) ir PSD (28,5% nuo pusės pajamų). Apskritai buhalteriai kalba, kad kol kas dar nėra aiškiai nusistovėjusi mokesčių skaičiavimo MB praktika, todėl labai sudėtinga iš anksto numatyti ir paskaičiuoti mokesčius.

Bendras naujo verslo pliusas, nesvarbu, ar tai Mažoji Bendrija, ar UAB, Mokesčių inspekcija ir kitos institucijos netaiko baudų. Tai reiškia, kad jie nusiteikę nebausti pradedančiųjų verslininkų, o daugiau pakonsultuoti, kaip turėtū būti tvarkoma buhalterinė apskaita. Tai labai malonu iš jų pusės, nes pradedantiesiems verslininkams, kurie verslą kuria pirmą kartą, yra daug nežinomų dalykų.

Mažosios bendrijos steigimas internetu galimas tik kai vadovu paskiriamas vienas žmogus. Kitais atvejais jau reikalingos notaro paslaugos, o tai padidina steigimo kainą. Kas geriau – UAB ar MB – tik laikas parodys, tačiau dabar jau akivaizdu, kad Ūkio ministerija yra nusiteikus gana rimtai MB atžvilgiu ir visą individualų verslą norėtų matyti dirbantį tokia verslo forma.