Kiekvienais metais Lietuvoje daugėja žmonių, kurie patys tampa elektros gamintojais, nes susimontuoja saulės elektrinę. Taip pat daugėja žmonių, kurie naudojasi saulės parko siūlomomis elektrinėmis ir taip sutaupo išlaidų elektrai. Visgi, jeigu planuojate gaminti elektrą, verta žinoti, kokie yra saulės moduliai, kuo jie skiriasi ir kaip pasirinkti tuos, kurie geriausiai tiktų Jūsų elektrinei?
Kokie gali būti saulės moduliai?
Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad visos saulės elektrinės daugiau mažiau yra panašios, iš tiesų taip nėra. Elektrinėse gali būti naudojami skirtingi saulės moduliai.
• Polikristaliniai saulės moduliai. Šie moduliai yra populiariausias pasirinkimas ir jie yra dažniausiai sutinkami saulės elektrinių parkuose. Tai mėlynos spalvos moduliai, kurie yra geras pasirinkimas tiems, kurie turi vietos saulės elektrinei. Šių modulių efektyvumas siekia apie 16 proc., todėl jų reikia didesnio kiekio tokiai pačiai galiai pasiekti, nei monokristalinių. Tačiau jie yra daug pigesnis variantas, todėl puikus pasirinkimas, jeigu turite pakankamai vietos.
• Monokristaliniai saulės moduliai. Monokristaliniai moduliai dažniausiai pristatomi kaip efektyviausi moduliai. Jie įprastai yra tamsios spalvos, kuri panaši į juodą. Šie moduliai gaminami iš vieno silicio kristalo ir yra geras pasirinkimas tiems, kurie nori turėti mažiau modulių, bet daugiau galios. Todėl šie moduliai dažnai pasirenkami tuomet, kai saulės elektrinės vieta yra ribota. Tai ilgaamžiai moduliai, kurie gali pasiekti net iki 20 proc. efektyvumą, todėl dažniausiai yra brangesni už polikristalinius modulius.
• Plonos plėvelės saulės moduliai. Šio tipo saulės moduliai retai naudojami didelėms saulės elektrinėms. Bet tai yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori naudoti saulės energiją įvairiuose mažesniuose objektuose. Nors jų efektyvumas yra apie 12 proc., jie yra lengvi ir lankstūs, todėl gali būti lengvai integruojami į įvairius paviršius. Be to, tai efektyvūs moduliai, kurie gerai veikia net tuomet, kai oras yra debesuotas ir nėra tiesioginių saulės spindulių.
• Hibridiniai saulės moduliai. Tai kiek kitokio tipo moduliai, kurie yra su plonųjų plėvelių technologija. Šie moduliai pasirenkami rečiausiai, nes tai pats brangiausias variantas rinkoje. Visgi, jeigu norite itin aukšto efektyvumo, reikia rinktis šiuos modulius, nes jų efektyvumas yra pats aukščiausias. Skaičiuojama, kad efektyvumas siekia iki 22 proc.
Kaip pasirinkti modulius?
Saulės modulių pasirinkimas priklauso nuo to, kur ir kaip naudosite juos. Jeigu turite daugiau vietos saulės elektrinei, galite rinktis pigesnius, bet mažiau galios turinčius modulius. Jeigu vieta ribota – geriau efektyviausi saulės moduliai, kurie neišnaudodami daug vietos pasiektų reikiamą galią. Taip pat verta pagalvoti apie sprendimus, kurie padeda užtikrinti efektyvumą net ir esant debesuotam orui.