Kokie gali būti saulės moduliai ir kuo jie skiriasi?

Kiekvienais metais Lietuvoje daugėja žmonių, kurie patys tampa elektros gamintojais, nes susimontuoja saulės elektrinę. Taip pat daugėja žmonių, kurie naudojasi saulės parko siūlomomis elektrinėmis ir taip sutaupo išlaidų elektrai. Visgi, jeigu planuojate gaminti elektrą, verta žinoti, kokie yra saulės moduliai, kuo jie skiriasi ir kaip pasirinkti tuos, kurie geriausiai tiktų Jūsų elektrinei?

Kokie gali būti saulės moduliai?

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad visos saulės elektrinės daugiau mažiau yra panašios, iš tiesų taip nėra. Elektrinėse gali būti naudojami skirtingi saulės moduliai.

    • Polikristaliniai saulės moduliai. Šie moduliai yra populiariausias pasirinkimas ir jie yra dažniausiai sutinkami saulės elektrinių parkuose. Tai mėlynos spalvos moduliai, kurie yra geras pasirinkimas tiems, kurie turi vietos saulės elektrinei. Šių modulių efektyvumas siekia apie 16 proc., todėl jų reikia didesnio kiekio tokiai pačiai galiai pasiekti, nei monokristalinių. Tačiau jie yra daug pigesnis variantas, todėl puikus pasirinkimas, jeigu turite pakankamai vietos.

    • Monokristaliniai saulės moduliai. Monokristaliniai moduliai dažniausiai pristatomi kaip efektyviausi moduliai. Jie įprastai yra tamsios spalvos, kuri panaši į juodą. Šie moduliai gaminami iš vieno silicio kristalo ir yra geras pasirinkimas tiems, kurie nori turėti mažiau modulių, bet daugiau galios. Todėl šie moduliai dažnai pasirenkami tuomet, kai saulės elektrinės vieta yra ribota. Tai ilgaamžiai moduliai, kurie gali pasiekti net iki 20 proc. efektyvumą, todėl dažniausiai yra brangesni už polikristalinius modulius.

    • Plonos plėvelės saulės moduliai. Šio tipo saulės moduliai retai naudojami didelėms saulės elektrinėms. Bet tai yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori naudoti saulės energiją įvairiuose mažesniuose objektuose. Nors jų efektyvumas yra apie 12 proc., jie yra lengvi ir lankstūs, todėl gali būti lengvai integruojami į įvairius paviršius. Be to, tai efektyvūs moduliai, kurie gerai veikia net tuomet, kai oras yra debesuotas ir nėra tiesioginių saulės spindulių.

    • Hibridiniai saulės moduliai. Tai kiek kitokio tipo moduliai, kurie yra su plonųjų plėvelių technologija. Šie moduliai pasirenkami rečiausiai, nes tai pats brangiausias variantas rinkoje. Visgi, jeigu norite itin aukšto efektyvumo, reikia rinktis šiuos modulius, nes jų efektyvumas yra pats aukščiausias. Skaičiuojama, kad efektyvumas siekia iki 22 proc.

Kaip pasirinkti modulius?

Saulės modulių pasirinkimas priklauso nuo to, kur ir kaip naudosite juos. Jeigu turite daugiau vietos saulės elektrinei, galite rinktis pigesnius, bet mažiau galios turinčius modulius. Jeigu vieta ribota – geriau efektyviausi saulės moduliai, kurie neišnaudodami daug vietos pasiektų reikiamą galią. Taip pat verta pagalvoti apie sprendimus, kurie padeda užtikrinti efektyvumą net ir esant debesuotam orui.

Kuo svarbūs inverteriai ir kiti komponentai?

Nors daugelis nėra linkęs pernelyg gilintis į visus saulės elektrinių komponentus, tačiau apie tam tikras dalis žinoti gali būti naudinga. Tuo labiau, kad šie komponentai yra būtini normaliam jų veikimui. Jie užtikriną reikalingą įtampos keitimą. Aišku, dažnu atveju papildomai šiais įrenginiais rūpintis nereikės, kadangi parduodamas būna jau visas reikalingos įrangos komplektas. Tačiau prireikus juos visada galima įsigyti ir atskirai. Taip pat jie gali priklausyti ir nuo konkrečios elektrinės galingumo.

Kas lemia tokį saulės elektrinių populiarumą?

Paskutiniu metu šiuos įrenginius galima pastebėti ant daugelio namų stogų. Į juos noriai investuoja tiek paprasti žmonės, tiek ir įmonės, viešosios įstaigos ar gamyklos. Kadangi galimybė gamintis ir turėti nieko papildomai nekainuojančių elektros energiją atrodo tikrai viliojančiai. Bet ne tik tai skatina žmones rinktis šiuos įrenginius. Kadangi įsigijus juos dar galima gauti ir valstybės paramą, kuri leidžia susigrąžinti gana nemažą dalį investuotos sumos. Todėl tiek pačios elektrinės, tiek ir inverteriai bei kiti priedai neabejotinai atsipirks. O kartu tai leidžia jaustis nepriklausomai nuo nuolatos besikeičiančių energijos kainų. Kas kartais lemia ir gana nemažas išlaidas. Šiuo atveju viskas daug paprasčiau, kadangi naudojantis pačių pagaminta elektra papildomai mokėti nieko nereikės. Taigi, yra ne viena priežastis, kuri skatina žmones rinktis tokį variantą.

Ar tikrai verta savarankiškai gamintis elektros energiją?

Tai gana dažnas klausimas, kuris tampa vis aktualesnis dėl augančio susidomėjimo tokia galimybe. Aišku, šiuo atveju tiek pačios elektrinės, tiek ir kiti jų priedai, pavyzdžiui, inverteriai gali pareikalauti gana nemažų investicijų. Tačiau skaičiuojama, kad praktiškai visais atvejais jos turėtų atsipirkti. Prie to prisideda ir valstybės siūloma parama. Taip pat šie įrenginiai efektyviai gali veikti ne vienerius metus. Todėl net ir pilnai atsipirkę jie toliau sėkmingai generuos elektros energiją, kuri visiškai nieko nekainuos. Aišku, reikėtų įsivertinti ir asmeninius energijos poreikius. Jeigu jie labai minimalūs, tokiu atveju gal ir neverta investuoti į savarankišką energijos gamybą. Bet kitais atvejais tai tikrai naudinga.

Elektros energijos tiekėjas: kaip pasirinkti geriausią variantą?

Elektros energija – būtina ir labai svarbi kiekvienuose namuose, kad užtikrinti sklandžią buitį. Be elektros energijos neįsivaizduojami nei vieni namai, o jai dingus – griebiamės žvakių ir, atrodo, nebeturime, ką veikti, nes viskam reikalinga elektros energija. Pastaruoju metu Lietuvoje vis daugiau ir dažniau kalbama apie tai, jog elektros energijos kainos nebekontroliuos valstybė ir ją reikės pirkti iš elektros energijos tiekėjų. Normalu, jog žmonėms kyla daugybė klausimų, kuris elektros energijos tiekėjas yra geriausias ir kaip išsirinkti. Pateiksime keletą patarimų, kaip tą padaryti:

  • Visų pirma, reikėtų susipažinti su šia reforma ir daugiau laiko skirti domėjimuisi apie elektros energijos tiekėjus, pokyčius ir kita susijusia informacija;
  • Svarbu žinoti, jog elektros energijos tiekėjas pasirenkamas etapais, todėl pasitikrinkite internete, kuriam etapui priklauso jūsų namų ūkio nekilnojamo turto objektas;
  • Susipažinkite, kokie elektros energijos tiekėjai yra rinkoje ir kreipkitės į juos, kad gautumėte jums asmeniškai pateiktą pasiūlymą. Šis etapas yra panašus, kaip rinktumėtės mobiliojo ryšio paslaugas teikiančią įmonę. Būtinai kreipkitės į juos visus, kad galėtumėte keliauti prie sekančio žingsnio;
  • Gavus elektros energijos tiekėjų pasiūlymus, objektyviai ir kritiškai juos palyginkite. Tiekėjų pasiūlytos kainos, planai ir sąlygos gali labai skirtis, bet gali ir būti labai panašūs. Todėl itin svarbu juos atidžiai peržiūrėti, palyginti ir įvertinti;
  • Jei kyla klausimų, kaip sudaroma elektros energijos kaina, galite paskaityti apie tai internete. Bendrais bruožais, tai dalis kainos yra nustatoma valstybės, o kita – tiekėjo bei biržos, todėl kaina gali skirtis;
  • Kai išsirinksite jus labiausiai tenkinantį pasiūlymą, kreipkitės į elektros energijos tiekėją informuodami, jog norite sudaryti su juo paslaugų teikimo sutartį. Gavę sutartį, atidžiai ją peržiūrėkite ir jei kyla klausimų, drąsiai klauskite tiekėjo, nes viskas turi būti aišku ir suprantama.

Taigi, geriausias elektros energijos tiekėjas jūsų namams labai priklauso nuo įvairių aspektų. Norėdami išsirinkti palankiausią sprendimą jums, būtina kreiptis į elektros energijos tiekėjus, gauti jų pasiūlymus ir atidžiai juos palyginti ir įvertinti. Tik turėdami pasiūlymus ir aiškias kainas, galėsite pasirašyti paslaugų teikimo sutartį.

Parama saulės elektrinėms ant nuosavo namo stogo ar žemės

Nuosavos saulės jėgainės elektros kainą sumažina apie 3 kartus, todėl jei name naudojama daug elektros, ja šildomas vanduo ir pastatas, naudojama daug elektrinių prietaisų ar norima įsigyti elektromobilį, verta pasidomėti parama saulės elektrinėms. Kompensacija sudaro apie 30 % jėgainės kainos, jėgainė atsiperka per 5-7 metus, o jos garantinis laikas ne mažiau 25 metai. Taigi, apie 18 metų saulės elektrinė gamins pigią elektrą, dėl to būsto išlaikymas gali ženkliai sumažėti.

Ką verta žinoti apie paramą saulės elektrinėms?

Paramos dydis – 323 euro už 1 kW instaliuotos galios. Pastaraisiais 2021 metais buvo pateikta apie 5000 paraiškų kompensacijoms gauti. Prioritetai paramai yra skiriami pagal elektrinės įrengimo būdą ir modulių galią. Ant pastato ar integruotai į pastatą saulės jėgainei skiriami didesni balai nei esančiai ant žemės. Taip pat aukštesnius balus gauna elektrinės iki 5 kW galios, o nuo 5 iki 10 kW – mažesnius balus.

Parama saulės elektrinėms skiriama gyventojui, jeigu jis įsipareigoja:

1. 5 metus gyventojas negali perleisti, parduoti ar įkeisti turto ar kitu būdu suvaržyti teisių į elektrinę (be Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) raštiško sutikimo)

2. 5 metus savininkas negalės parduoti elektrinės gaminamos elektros ar naudoti jos komercinėms paskirtims.

3. Sudaryti sąlygas APVA specialistams tikrinti ar jėgainė veikia 5 metų laikotarpiu.

Kokius duomenis reikia pateikti registracijos metu?

Privaloma pateikti šiuos duomenis:

  • Koks objekto, kuriame bus vartojama elektra ir elektrinės unikalus numeris;
  • Kokios galios planuojama įrengti saulės elektrinę?
  • Kokią įrangą planuojama diegti (saulės modulius su inverteriais ar tik saulės modulius)?
  • Kaip bus įrengta jėgainė – ant stogo ar ant žemės?

Ar bus paskirta parama saulės elektrinėms gyventojai sužinos per 30 dienų nuo kvietimo teikti paraiškas pabaigos. Šiais, 2021 metais, kvietimas jėgainėms ant nuosavų pastatų ar žemės įsirengti jau buvo paskelbtas nuo kovo 31 dienos iki balandžio 30 dienos.

Nuo šių metų parama skiriama ne tik už visą jėgainės įrengimą, bet ir už papildomą galios įdiegimą jau veikiančioje saulės elektrinėje.